Kiedy słyszymy słowo „detektyw”, nasza wyobraźnia rysuje nam obraz tajemniczego człowieka w kapeluszu, długim płaszczu, który śledzi kogoś w mrocznych zaułkach. Poznajmy pokrótce na czym polega 10 zawód owiany wieloma mitami i tajemnicami.
Służby zaczynają poszukiwania zaginionej osoby po 48 godzinach od jej zniknięcia i jedynie, gdy człowiek ten nie miał powodów, żeby zniknąć.
Ostatni punkt jest kluczowy – detektyw może działać jedynie tam, gdzie jako osoba postronna, sam ma dostęp.
Nikt nie ma obowiązku udzielania prywatnemu śledczemu żadnych informacji. Detektywa obowiązuje natomiast wspomniana już tajemnica zawodowa.
Niewątpliwie detektyw jest nieformalnym zawodem zaufania publicznego, ponieważ sięga on w najbardziej intymną sferę ludzkiej prywatności. To właśnie prywatny śledczy staje się często jedynym powiernikiem swojego zleceniodawcy i otrzymuje informacje, które zazwyczaj są zachowywane w poufności.
Najwyższy poziom wykonywania usług detektywistycznych wymaga aby licencjonowany prywatny detektyw posiadał szeroki zakres usług m.in :
Od tej reguły jest też jeden wyjątek: złamanie prawa skarbowego. W takiej sytuacji śledczy musi powiadomić policję. Detektyw a zakończenie śledztwa
Z biegiem lat zawód detektywa ewoluował, dostosowując się do zmieniających się realiów społecznych i technologicznych. W czasach prohibicji w United states of america biura detektywistyczne często były wynajmowane do śledzenia przemytników alkoholu, podczas gdy w czasach zimnej wojny zakres usług detektywistycznych znajdował się nawet w sprawach szpiegowskich.
Działalność detektywistyczną możemy podzielić na dwie główne kategorie, w zależności od rodzaju zleceniodawcy.
W celu ubiegania się o licencję należy spełnić odgórnie ustalone wymogi. Wśród nich można wymienić choćby:
Warto kierować się doświadczonymi agencjami, posiadającymi licencję i mogącymi zaoferować korzystne warunki współpracy.
Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania! Czy bycie śledzonym przez detektywa jest legalne?
Prywatnych detektywów, podobnie jak wszystkich obywateli, obowiązuje obowiązek przestrzegania i poszanowania prawa. Zawód detektywa to ciągły i trudny balans na granicy prawa. Jeżeli prywatny detektyw przekroczy swoje uprawnienia, spotka go kara, którą opisuje Ustawa o usługach detektywistycznych: „kto podczas świadczenia usług detektywistycznych wykonuje czynności ustawowo zastrzeż1 dla organów i instytucji państwowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do lat 3.
Wiele z nich prowadzili byli policjanci, którzy postanowili wykorzystać swoje umiejętności i świadczyć usługi detektywistyczne w sektorze prywatnym.
– odnajdywaniu ludzi i mienia (poszukiwania zaginionej osoby możliwe jeszcze przed działaniami policji i jako uzupełnienie tychże działań, zagubione/skradzione przedmioty);
Odpowiedz na to pytanie jest bezpośrednio związana z pytaniem o założenie GPS-u. Podsłuchy to również środki techniczne, które są zastrzeża single dla policji i służb specjalnych – więcej informatyk z licencją detektywa na ten temat piszę tutaj.